Webinář Hazard – Rizikovost jednotlivých typů hazardu versus jejich zdanění

30.11. 2020

Daně, hazard a koronavirová krize – jak spolu souvisí? Koronavirová krize přinesla změny v chování konzumentů hazardu, především logický nárůst on-line hraní. To znamená nové výzvy, ale také nové možnosti řešení. V souvislosti s dopadem mimořádných opatření pak politici hledají cesty, jak snížit obří rozpočtový schodek. Návrhy změn ve zdanění hazardu však nejsou podloženy žádnou analýzou potenciálních dopadů a řeší místo setrvalého počtu patologických hráčů pouze fiskální dopady.

Webinář Think tank racionální politiky závislostí představí studii, která specifikuje rizikovost jednotlivých typů hazardu a nabízí komplexní pohled na dopady hazardu v dnešní době. Diferenciovaná regulace hazardu by pak měla zohledňovat potřebu prevence a léčby a najít mechanizmus například daňových asignací do těchto oblastí.

„Velké procento evropských loterií provozují neziskové organizace pro účely jejich činnosti,“ říká Jindřich Vobořil, bývalý národní protidrogový koordinátor, zakladatel Think tanku racionální politiky závislostí a expert na problematiku závislostí. „Některé země dokonce logicky zohledňují výběr daní ze „závislostní industrie“ do prevence a léčby závislostí.“

Poslanec Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, a doplňuje: “Cílem zákona o hazardních hrách bylo ošetřit typy hazardu dostupné na trhu tak, aby současně docházelo k řešení rizik s nimi spojených. Podle odborníků návykové chování jednoho patologického hráče negativně ovlivní až osm lidí z jeho blízkého okolí. Přesto se nepodařilo prosadit zákaz hraní pro neplatiče alimentů, kteří zatím mohou utrácet peníze na alimenty v některých typech hazardních her. Na jedné straně teď tedy řešíme zoufalou situaci samoživitelek, ale současně vůbec neřešíme, co s neplatiči alimentů.“

“Pro stanovení efektivní politiky v oblasti hazardu je nutné nejen podrobně monitorovat data z trhu jako počty provozoven a hráčů, ale také další ekonomické faktory. A přijímat systémová řešení, jako je třeba transparentní hodnocení lokálních dopadů udělené licence pro hazardní hry,” říká Aleš Rod, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz.

Zapojte se do debaty: 30. listopadu 2020, 15:00 – 16:00 na platformě ZOOM (ID callu: 987 5203 0759)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *