Regulace hazardu musí především snížit míru patologického hráčství

Think tank racionální politiky závislostí uspořádal webinář pro poslance Sněmovny ČR a představil studii, která specifikuje rizikovost jednotlivých typů hazardu a nabízí komplexní pohled na dopady hazardu v dnešní době. Upozornil, že původní záměr vzniku Zákona o hazardních hrách – snížit počet patologických hráčů a spojené společenské dopady – zůstává nevyřešen. V české legislativě navíc chybí posuzování rizikového potenciálu konkrétních her při jejich povolování a mechanismus, který by umožnil aplikovat individuální preventivní opatření.

I když v posledních letech se v ČR snižuje nabídka hazardu v hernách a kasinech (technické hry, živé hry), je v mezinárodním kontextu je stále vysoká. Ředitel Think tanku Jindřich Vobořil zdůraznil potřebu kultivovat trh s hazardními hrami směrem ke snižování rizikovosti tak, aby patologického hráčství ubývalo.

František Trantina, odborník na patologické hraní z kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, upozorňuje, že chybí finance na léčbu a následnou péči o gamblery: “Častým omylem je, že peníze z hazardu investované do sportu pomáhají v prevenci patologického hráčství. Není to pravda. Pokud neplyne část výtěžku do fondu výzkumu, léčby a prevence hazardního hraní, je mi jako adiktologovi v zásadě jedno, jaké je zdanění hazardních her.“ Aleš Rod, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz, doplňuje: „Vysoká míra regulace vytváří ekonomické bariéry, stínový trh. Hazardní trh determinuje poptávka. Je velký rozdíl, zda regulujete poptávku nebo aktivitu, která na poptávku reaguje.”

Odborníci se shodují, že je nutné odlišit míru zdanění jednotlivých typů hazardních her podle jejich rizikovosti tak, aby se na příjmech do veřejných rozpočtů a na řešení problémů patologického hráčství podílely poměrně k tomu, jaké škody působí. Racionální a účinná regulace hazardu musí zohlednit nutnou pomoc pro ty, na které má hazard přímý dopad – tedy problémové hráče a jejich blízké – a poskytnout finanční prostředky, včetně možnosti daňové asignace, do agentury na prevenci a léčbu. Jen tak je možné minimalizovat rizika spojená s hazardem a účinně řešit problému patologického hráčství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *